reklama

Umelci v podzemí

New Brunswick bol vždy strediskom umenia a kultúry v New Jersey. Máme tu tri divadlá, vrátane štátneho, múzeum umenia a samozrejme umeleckú vysokú školu, ktorá je súčasťou miestnej univerzity. Počas osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov sa New Brunswick tiež stal mestom, ktoré vytváralo hudobnú scénu na východnom pobreží USA. Existovali tu mnohé kluby a bary, v ktorých denne znela živá hudba. Mnoho talentov, ktoré sa objavili v televízii a rádiu boli objavené práve tu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Príprava na otvorenie jednej z výstav na železničnej stanici.
Príprava na otvorenie jednej z výstav na železničnej stanici. (zdroj: Albus Cavus)

I pre náročného fanúšika umení nikdy nebolo ťažké nájsť kvalitnú výstavu alebo koncert. Ale koncom deväťdesiatych rokov sa mesto začalo meniť. Doslova zo dňa na deň zostali po úspešných a vyhľadávaných podnikoch len diery v zemi. Celý downtown sa pomaly búra a z odchádzajúcimi budovami sa vytrácajú aj kluby a bary. Vzniká tu kultúrne vákuum, ktoré môže len ťažko byť vyplnené produkciou oficiálnych inštitúcií a komerčných umelcov.

Hodnota umenia nemôže byť vyjadrená len cenou vstupenky. Umenie v mestách má veľmi dôležitú úlohu, od relaxu až po spájanie ľudí v komunite. Sú to zvyčajne umelecké projekty, pri ktorých je spolupráca zábavou.

Na jar 2002 sme spolu s priateľmi vyčistili našu pivnicu a otvorili vlastnú galériu. Strop bola veľká utkaná pavučina a tehlové steny boli vybielené s modrými čmuhami. Pohrali sme sa so slovíčkami a Biela Jaskyňa alebo Albus Cavus - albuscav.us bola na svete.

Prekvapivo sme oslovili veľa umelcov, študentov, ale i susedov, ktorí nechodia často do múzeí alebo galerií. Výstavy boli obmedzené na vernisáže, komorné stretnutia pri čaji, príjemnej hudbe, v malej miestnosti v podzemí. Otvorené sme mávali v piatok a sobotu večer. Popri škole a práci sme to ledva zvládali.

Počas dvoch rokov sme vystavili vyše 40 umelcov, ktorí boli prevažne z okolia, ale aj z iných krajín vrátane Slovenska. Naším cieľom bolo okrem poskytnutia prestoru začinajúcim alebo nezávislým umelcom aj vytvorenie miesta, kde sa môžu zísť známi a len tak posedávať, alebo diskutovať.

To sa nám aj čiastočne podarilo. Ale jedného dňa sme obdržali oznámenie, že galériu nemôžme prevádzkovať, nakoľko nemáme muzeálnu licenciu. I keď sme si vedomí, že mesto postupuje zákonne, aj tak nerozumieme prečo spontánna aktivita, ktorá poskytuje alternatívu k flákaniu sa po uliciach, alebo vysedávaniu v baroch je ihneď braná do pozornosti a zakázaná.

Nevideli sme ale dôvod, prečo by sme mali získať akékoľvek povolenie, alebo čo i len registrovať našu galériu ako neziskovú organizáciu. Ani sme sa neusilovali ísť proti vôli mestkých uradníkov. Tak sme sa rozhodli usporiadať poslednú výstavu.

Bolo to minulú zimu, keď sme na všetky okná nainštalovali tepelnú izoláciu. Pozvali sme umelcov, ktorých sme poznali a ktorí vedeli o našej situácii. Vyzdobili nám okná a celú zimu sme mali najkrajší dom v meste. Naše okná sa stali akýmsi vyjadrením, že umenie má byť verejné a pre všetkých voľne prístupné.

Ak sa oficiálne miesta snažia komplikovať rozvoj kultúry a umenia, ako sme tomu svedkami v týchto dňoch i v Bratislave, Trenčíne a iných mestách, umelci by sa nemali báť pristúpiť i k nezákonným prejavom protestu, ako sú graffiti, alebo pouličné divadlo. Dostali sme sa na prvú stranu sobotných novín. Namiesto kritiky rozhodnutia mesta sme zvolili úplne opačnú taktiku, ktorá sa nám vyplatila. Ukázali sme, že od nikoho nič nežiadame, ale na druhej strane berieme našu galériu veľmi vážne a naše služby sú v meste žiadané.

I keď peniaze sú veľmi dôležité a zisk je každého priorita, prišli sme na to, že i neziskové aktivity môžu získať uznanie a podporu. Po pár stretnutiach s tými pravými ľuďmi sme postupne prišli na kompromisné riešenie a získali sme povolenie vystavovať na miestnej železničnej stanici, v miestnych parkoch a divadlách. Popri tom nás oslovili niektoré kaviarne a reštaurácie, ktoré by radi mali steny vyzdobené prácami miestnych umelcov.

V mnohých prípadoch musíme niektoré ponuky odmietať, pretože je nad naše sily udržovať viac než jednu výstavu. Teší nás ale, že môžme pomaly prinášať nezávislé a undergroundové umenie tam kde patrí, k ľuďom. (Písané v 2004)

Peter Krško

Peter Krško

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Neustále vymýšlam. Zoznam autorových rubrík:  Svet pod lupouPrírodné technológieAlbus CavusUmenie na uliciPrírodné umenieNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu